POG: Tournament Standings

Round 3 (June 16, 2017 – October 20, 2017)

Summary:  Round 3 has started.  40 matches.  Bill P. is skipping.  Fourteen matches complete, the CP is 9-7.  The Match to Watch:  Game #28 featured prior Tournament champions, Nick A. and Tom D.,  facing off against each other.  Random selection, I swear.  Note that individuals with 1-0 records skipped, missed a round, or received a bye.  Nick Anner emerged the winner.

  1. Garth Williams (2-0) vs Scott Burns (2-0)
  2. Mauro Faina (2-0) vs Andy Allison (2-0)
  3. John Sutcliffe (3-0) defeats Nemanja Kacavenda (2-1)
  4. Maurizio Gasbarroni (2-0) vs Richard Beyma (2-0)
  5. Paul Huntley (1-1) vs Andy Friedmann (1-1)
  6. Torsten Hasforth (1-1) vs Andy Friedmann (1-1)
  7. Johnny Hasay (1-1) vs Hank Burkhalter (1-0)
  8. Gregory M. Smith (2-1) defeats John Clocherty (1-2)
  9. Matthew Johnson (2-0) defeats David Lopez (1-2)
  10. Stephane Chevallier (1-1) vs Charlie Hickock (1-1)
  11. Rick Byrens (2-1) defeats Mike Pacheco (1-2)
  12. Alex Gregorio (1-1) vs Dominic Smyth (1-1)
  13. Marvin Birmbaum (1-1) vs Scott Balabon (1-1)
  14. Jack Jung (1-1) vs Chris Thibault (1-1)
  15. Ryan Dupree (2-0) vs Yannick Poirier (2-0)
  16. David Dockter (2-0) vs Mortiz Eggert (2-0)
  17. David Aud (3-0) defeats Klaus Knechtskern (2-1)
  18. Chris Byrd (2-0) vs Steve Koleszar (2-0)
  19. Dirk van Kaathoven (1-1) vs Jeff Heidman (1-1)
  20. Michael Dauer (2-1) defeats Simon Hepple (1-1)
  21. Nick Benedict (1-1) vs David Amidon (1-1)
  22. Max DuBoff (2-1) defeats Henry Russell (1-2)
  23. Philip Preusse (2-1) defeats Lance Roberts (1-2)
  24. Guy Glirbas (1-1) vs Nick Frydas (1-1)
  25. Michael Ussery (1-1) vs Haakon A. Aaroenaes (1-1)
  26. Peter Heuvelman (1-1) vs Mike Wassall (1-1)
  27. Pawel Jarosz (2-1) defeats Michael Mitchell (1-2)
  28. Nick Anner (2-0) defeats Tom Drueding (1-1)  ** Champions Match **
  29. Tom Gregorio (3-0) defeats Ron Stockfleth (2-1)
  30. Jose Luis Espinar (2-0) vs George Brandeth (2-0)
  31. Paul Hubbard (3-0) defeats Philip Watkins (2-1)
  32. Mitchell Ledford (2-1) defeats Robert Frisby (1-2)
  33. Ken Gutermuth (1-1) vs Julian Dalla Barba (1-1)
  34. Carl Adamec (2-1) defeats Pat Duffy (1-2)
  35. James Black (1-1) vs Mike Kunin (1-1)
  36. Nevenko Lazovic (2-0) vs Barrington Beavis (1-2)
  37. Mat Danel (2-1) defeats  Larry Hollern (1-1)
  38. Derek Landel (1-1) vs Larry Meyers (1-1)
  39. Forrest Metz (1-1) vs Mark Greenman (1-1)
  40. Michael Dauer (1-1) vs Mike Kaye (1-1)  ** ELIMINATOR MATCH **

Round 2 (February 4, 2017 – June 9, 2017):  Final Results

Summary:  AP 35 wins,  CP 19 wins.  As a reminder, this is a double elimination event which means losing one match is not sufficient to eliminate you from this event.  (A skipped round counts as a loss, as does joining the tourney in Round 2, so some players will be eliminated despite only recording one loss.)

  1. Paul Hubbard (2-0) defeats Chris Thibault (1-1) AP win
  2. Mauro Faina (2-0) defeats Michael Mitchell (1-1) CP win
  3. John Sutcliffe (2-0) defeats Dominic Smythe (1-1) AP win
  4. Jose Luis Espinar (2-0) defeats Philip Preusse (1-1) AP win
  5. Nick Anner (2-0) defeats Peter Heuvelman (1-1) AP win
  6. Andy Allison (2-0) defeats Torsten Hasforth (1-1) AP win
  7. George Brandreth (2-0) defeats Mike Wassal (1-1) CP win
  8. Nemanja Kačevenda (2-0) defeats Michell Ledford (1-1) CP win
  9. Pat Duffy (1-1) defeats Mike Kettman (0-2) CP win
  10. John Clocherty (1-1) defeats Tony Arena (0-2) CP win
  11. Nick Frydas (1-1) defeats Fred Finkenbinder (0-2) AP win
  12. Lawrence Hollern (1-1) defeats George Young (0-2) AP win
  13. Nevenko Lazovic (1-0) defeats Jeff Miller (0-2) CP win
  14. Henry Russell (1-1) defeats Mike Forsyth (0-2) AP win
  15. Guy Glibras (1-1) defeats Gilbert Collins (0-2) AP win
  16. Carl Adamec (1-1) defeats John David Galt (0-2) AP win
  17. David Lopez Lozano (1-1) defeats Levent Kemal Sadikoglu (0-2) AP win
  18. Pawel Jarosz (1-1) defeats Jean Louis Dirion (0-2) CP win
  19. Matt Johnson (1-0) defeats Paul Hubbard (2-0)
  20. John “The Executioner” Sutcliffe (2-0) defeats Ken Campbell (0-1) AP win
  21. David Docktor (2-0) defeats Paul Huntley (1-1) CP win
  22. Tom Gregorio (2-0) defeats Johnny Hasay (1-1) AP win
  23. Ron Stockfleth (2-0) defeats Mike Kaye (1-1) AP win
  24. David Aud (2-0) defeats Greg Smith (1-1) AP win
  25. Moritz Eggert (2-0) defeats Jeff Heidman (1-1) AP win
  26. Ryan Dupree (2-0) defeats Michael Ussery (1-1) AP win
  27. Scott Burns (2-0) defeats Andy Friedmann (1-1) CP win
  28. Yannick Poirer (2-0) defeats Julian Dalla-Barba (1-1) AP win
  29. Hank Burkhalter (1-1) defeats Gerard Burton (0-2) AP win
  30. Dirk van Kaathoven (1-1) defeats Mark Gibson (0-2) AP win
  31. Jack Jung (1-1) defeats Scott Balabon (0-2) AP win
  32. Charlie Hickok (1-1) defeats Henry Rice (0-2) CP win
  33. Marvin Birmbaum (1-1) defeats Dan Leader (0-2) AP win
  34. Ken Gutermuth (1-1) defeats Zihui Zhong (0-2) CP win
  35. Rick Byrens (1-1) defeats Kevin Lewis (0-2) CP win
  36. Lance Roberts (1-1) defeats Neil Morgan (0-2) AP win
  37. Mike Pacheco (1-1) defeats Chris Crane (0-2) CP win
  38. Maurizio Gasbarroni (2-0) defeats Alex Gregorio (1-1) AP win
  39. Gareth Williams (2-0) defeats Mat Danel (1-1) AP win
  40. Chris Byrd (2-0) defeats Derek Landel (1-1) AP win
  41. Richard Beyma (2-0) defeats Haakon A Aaroenaes (1-1) AP win
  42. Bill Pettus (2-0) defeats Barrington Beavis (1-1) AP win
  43. Steve Koleszar (2-0) defeats Stéphane Chevallier (1-1) AP win
  44. Philip Watkins (2-0) defeats Nick Benedict (1-1) CP win
  45. Klaus Knechtskern (2-0) defeats James Black (1-1) CP win
  46. David Amidon (1-1) defeats George Pasko (0-2) AP win
  47. Michael Dauer (1-1) defeats Tony Best (0-2) AP win
  48. Robert Frisby (1-1) defeats Trevor Sturmy (0-2) CP win
  49. Forrest Metz (1-1) defeats Alvaro Alonsas (0-1) AP win
  50. Mike Kunin (1-1) defeats Alberto Molina (0-2) AP win
  51. Simon Hepple (1-1) defeats Geoff Albert (0-2) CP win
  52. Mark Greenman (1-1) defeats Chris Anthony (0-2) AP win
  53. Larry Meyers (1-1) defeats Tim Gagnon (0-2) AP win
  54. Ted Torgerson (1-1) defeats Marc deRoo (0-1) AP win

Round 1 (October 1, 2016 – January 31, 2017)  Final Results

Summary:  AP 26 wins,  CP 24 wins, 1 No Contest

  1. Yannick Poirier (1-0) defeats Trevor Sturmy (0-1) AP win
  2. Philip Preusse (1-0) defeats Guy Glibras (0-1)  AP win
  3. Michael Mitchell (1-0) defeats Jack Jung (0-1) CP win
  4. Barrington Beavis (1-0) defeats Fred Finkenbinder (0-1) AP win
  5. David Doctor (1-0) defeats Robert Frisby (0-1) CP win
  6. Richard Beyma (1-0) defeats Ted Torgerson (0-1) CP win
  7. Chris Byrd  (1-0) defeats Darren Kilfara (0-1) CP win
  8. Klaus Knechskern (1-0) defeats Larry Myers (0-1) AP win
  9. Mike Kaye (1-0) defeats Kevin Lewis (0-1) AP win
  10. Michael Ussery (1-0) defeats Mike Kettman (0-1) CP win
  11. Ryan Dupree (1-0) defeats Forrest Metz (0-1) AP win
  12. Steve Koleszar (1-0) defeats Nick Frydas (0-1) CP win via adjudication.
  13. Tom Drueding (1-0) defeats Geoff Albert (0-1) AP win
  14. Max DuBoff (1-0) defeats Ken Gutermuth (0-1) CP win
  15. Philip Watkins (1-0) defeats Pat Duffy (0-1) AP win
  16. Nemanja Kačavenda  (1-0) defeats Alberto Esteban (0-1) CP win
  17. David Aud (1-0) defeats Marc DeRoo (0-1) AP win via adjudication
  18. Mike Wassall (1-0) defeats Levent Sadikoglu (0-1) AP win
  19. Scott Burns (1-0) defeats Mike Kunin (0-1) AP win
  20. Torsten Hasforth (1-0)  defeats Henry Rice (0-1) AP win
  21. Mitch Ledford (1-0) defeats Tony Arena (0-1) CP win
  22. Mauro Gasbarroni (1-0) defeats Zihui Zhong (0-1) CP win
  23. Nick Benedict (1-0) defeats John David Galt (0-1) CP win
  24. Derek Landel (1-0) defeats Neil Morgan (0-1) CP win
  25. Kevin Klemme (1-0) defeats Henry Russell (0-1) CP win
  26. Dominic Smyth (1-0) defeats Michael Dauer (0-1) AP win
  27. Stephane Chevallier (1-0) vs Devin Gallant (0-1) AP win via adjudication
  28. Bill Pettus (1-0) defeats Gerard Burton (0-1)  CP win
  29. Julian Dalla-Barba (1-0) defeats Lance Roberts (0-1) CP win
  30. Mauro Faina (1-0) defeats Michael Kiefte (0-1) AP win
  31. Ron Stockfleth (1-0) defeats Charlie Hickok (0-1) AP win
  32. Johnny Hasay (1-0) defeats David Lopez (0-1) CP win
  33. Tom Gregorio (1-0) defeats Tony Best (0-1) CP win
  34. Greg Smith (1-0) defeats Mark Greenman (0-1) AP win
  35. José Luis Espinar (1-0) defeats Jean-Louis Dirion (0-1) CP win
  36. Jeff Heidman (1-0) defeats Greg Ottoman (0-1) AP win
  37. Moritz Eggert (1-0) defeats John Clocherty (0-1) AP win
  38. Andy Friedmann (1-0) defeats Pawel Jarosz (0-1) AP win
  39. Chris Thibault (1-0) vs George Young (0-1) CP win
  40. Andy Allison (1-0) defeats Carl Adamec (0-1) CP win
  41. Paul Huntley (1-0) defeats Mike Pacheco (0-1) CP win
  42. George Brandreth (1-0) vs Marvin Birmbaum (0-1) AP win via adjudication
  43. John Sutcliffe (1-0) defeats Chris Anthony (0-1) AP win
  44. Peter Heuvelman (1-0) defeats Chris Crane (0-1) AP win
  45. Gareth Williams (1-0) defeats Dan Leader (0-1) CP win
  46. Alex Gregorio (1-0) defeats Tim Gagnon (0-1) CP win
  47. Mathieu Danel (1-0) defeats Mike Forsyth (0-1) CP win
  48. James Black (1-0) defeats Jeff Miller (0-1) AP win
  49. Haakon Aaroenaes (1-0) defeats Gilbert Collins (0-1) AP win
  50. Paul Hubbard (1-0) defeats Rick Byrens (0-1) AP win
  51. Bruno Sinigaglio vs John Ohlin No Contest